PLC چیست

استفاده از plc دارای مزایایی می باشد که باعث استفاده گسترده از آن در سال های اخیر شده است. از جمله این مزایا می توان به توان مصرفی پایین آن اشاره کرد که باعث می شود تا توان مصرفی کل به شدت کاهش یابد. ورودی ها 6 تا 12 عدد می باشند و با حرف l و یک عدد در کنار آن در ترمینال های ورودی رله نماش داده می شود. بخش هایی که مدار را متصل و منقطع می کنند مانند شستی ها و میکروسوئیچ ها به ورودی متصل می شوند. در تصاویر زیر، نمونه‌هایی از تجهیزاتی ارسال کننده‌ی سیگنال‌های آنالوگ را مشاهده می‌کنیم. عکس اول مربوط به برنامه‌نویسی به زبان ladder یا نردبانی می‌باشد، که بیشتر با آن سر و کار داریم.

در این ویکی‌پدیا پیوندهای زبانی در بالای صفحه و هم‌تراز با عنوان مقاله قرار دارند. شمارنده تایمر و مقایسه‌کننده را می‌توان به راحتی در آن برنامه‌نویسی کرد. برطرف کردن مشکل در آن نسبت به سیستم‌های سنتی (بانک رله) آسان‌تر و سریع‌تر است. یکسوکننده پل (یکسوکننده پل دیودی) به منظور تبدیل ولتاژ AC به DC استفاده می‌شود. دیود زنر هم به منظور اعمال یک ولتاژ پایین به LED به کار می‌رود.

پی ال سی صنعتی چیست؟

پی ال سی بسیاری از سیم کشی های مرتبط با مدارهای کنترل رله معمولی را حذف کرده است. به عنوان یک سی پی یو CPU مبتنی بر ریزپردازنده، جایگزین تایمرها، رله ها و شمارنده ها می شود. دو نوع پردازنده به صورت تک بیتی یا پردازشگر کلمه را می توان با PLC ترکیب کرد. در حالی که از واژه پردازها برای پردازش متن، داده های عددی، کنترل و ضبط داده ها استفاده می شود.

نمای کلی PLC

یک PLC توانایی کنترل و اجرای فرآیندهای بسیار پیچیده‌تری را دارد. به همین علت افراد و شرکت‌های مختلفی، مدتها روی سیستمی کار کردند که این مشکلات را برطرف کند؛ و در نهایت پی ال سی به عنوان جایگزین این سیستم ارائه شد. اما قبل از ورود دقیقتر به پی ال سی، بهتر است نگاهی به کنترل در صنعت پیش از ظهور PLCها بیندازیم. در صنعت PLC بیش از یکصد کارخانه با تنوع زیاد در طراحی و ساخت انواع مختلف PLC فعالیت می کنند. PLC ها را می توان از نظر سایز به کوچک و متوسط و بزرگ، از نظر اندازه حافظه یا تعداد ورودی / خروجی دسته بندی نمود.

در واقع، همه ی PLC ها یک یا چند ریزپردازنده دارند اما همه ی ریز پردازنده ها فقط همراه با پی ال سی به کار برده نمی شوند. دسکتاپ کامپیوتر، لوازم برقی خانگی، خودروها و بسیاری از لوازم برقی دارای یک یا چند ریز پردازنده هستند. همچنین پی ال سی ها در بسیاری از لوازم و تجهیزات نیز مورد استفاده قرار می گیرد مشاغلی که با ماشین سازی، مواد شناسی، بسته بندی و مونتاژ مرتبط هستند کاربران پی ال سی ها محسوب می شوند.

اما امروزه با وجود پایین آمدن قیمت بعضی از پی ال سی ها، زمینه کاربردی مینی پی ال سی افزایش یافته و با تنوع بیشتری تولید می plc 1200 زیمنس شود. یکی از دلایل اصلی ساخت این مینی پی ال سی ها داشتن امکان برنامه ریزی با دست توسط کلیدهای روی PLC است که آن را تبدیل به قطعه ای منحصر به کرده است. ماژول‌های مختلف این كنترل‌گر صنعتی مدولار به صورت جدا از هم و با توجه به نیاز پروژه انتخاب شده و به صورت یک قطعه صنعتی واحد و یکپارچه به هم متصل مي‌شوند.

از آنجایی که تمام منطق در حافظه پی ال سی موجود است، هیچ شانسی برای خطای سیم کشی منطقی وجود ندارد. این برنامه جای بسیاری از سیم کشی های خارجی را می گیرد که معمولاً برای کنترل فرآیند مورد نیاز است. سیم‌کشی سخت، اگرچه هنوز برای اتصال دستگاه‌های فیلد مورد نیاز است، فشرده‌تر است.

PLC چیست از سوی دیگر پیش‌بینی می‌شود که بازار پی ال سی (بازار کنترل‌کننده‌های منطقی قابل برنامه‌ریزی) تا سال 2022 به درآمد بیش از 46 میلیارد دلار برسد و تخمین زده می‌شود که در دوره پیش‌بینی با CAGR بیش از 8 درصد رشد کند. اگر برنامه نیاز به حفظ تاریخی داده‌ها، مانند مقادیر دستگاه اندازه‌گیری شده در یک دوره زمانی طولانی داشته باشد، اندازه جداول داده‌های مورد نیاز ممکن است مدل CPU را که انتخاب می‌کنید تعیین کند. حافظه برنامه مقدار حافظه مورد نیاز برای ذخیره دنباله دستورات برنامه است که برای اجرای برنامه انتخاب می شود. هر نوع دستورالعمل به مقدار خاصی از حافظه برنامه نیاز دارد که معمولاً در کتابچه راهنمای برنامه نویسی تعریف شده است.

آنها عمدتا برای کنترل نسبت مواد و همچنین پردازش لیوان های تخت استفاده می شوند. این فناوری در طول سالها پیشرفت کرده است و این امر تقاضای بیشتری برای حالت کنترل PLC برای استفاده در صنعت شیشه ایجاد کرده است. تولید شیشه یک فرایند پیچیده و سخت است، بنابراین شرکت های درگیر اغلب از PLC در حالت کنترل خود استفاده می کنند. به طور کلی، PLC هم در ضبط داده های آنالوگ در تولید شیشه و هم در کنترل کیفیت و موقعیت دیجیتال اعمال می شود. ماژول های ورودی / خروجی وظیفه اتصال سنسورها و محرک ها به سیستم PLC را برای درک پارامترهای مختلف مانند فشار، دما و جریان بر عهده دارند.

  • یک PLC حتی می تواند در یک فضای اداری جداگانه به یک میز کار سنتی متصل شود.
  • این که در ریز پردازنده از زبان گرافیکی استفاده نمی شود یکی از تفاوت های آشکار میان آن و PLC است.
  • این سیستم در واقع یک سامانه کنترل صنعتی است که در آن یک سیستم رایانه‌ای کار نظارت (مانیتورینگ صنعتی) و کنترل فرآیندهای صنعتی را انجام می‌دهد.
  • اما کنترل دمای اتاق می تواند بسیار کندتر باشد، شاید 100 میلی ثانیه.
  • تتا صنعت طی سالهای گذشته موفق به دریافت نمایندگی رسمی از برندهای معتبر شرکت های اتوماسیون صنعتی شده.